Dıjıtal Pazarlamaya Web Sitesi Olusturarak Baslamak

  Bir işletmeniz var ve geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak dijital pazarlama ile büyümek istiyorsunuz. Gelin bu senaryo üzerinden ilerleyerek neler yapabilirsiniz bunlara bakalım.

Web sitenizi oluşturmadan önce işletmenizin ismine karar vermek birinci adım olacaktır. Bu aşamada en önemli noktalar nelerdir?

-Kısa ama akılda kalıcı bir isim olması

-Bu isme ait alan adı ve sosyal medya kullanıcı adlarının müsait olması

-Türkçe karakter bulunmayan bir isim seçilmesi

(Hali hazırda veya gelecek süreçlerde yurtdışı ile çalışma ihtimaliniz varsa global kullanıma uygun olması)

-işletmenizi yaptığınız işi yansıtması ve aynı zamanda özgün olması

En temelde bu özelliklere dikkat ederek bir isim seçtiniz. Logonuz ve içeriklerinizde hazırsa kurumsal bir görüntü oluşturmaya web sitemizi hazırlayarak başlayabilirsiniz.

Burada da pek çok seçenek var tek sayfalı, özel tasarım web sitesi gibi ancak seçiminiz ne olursa olsun site içeriğinizde dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değinmek istiyorum.

  • İşletmenizi anlatan sayfalara eksiksiz yer vermek ve içerik üretmek (Hakkımızda, hizmetlerimiz, blog, iletişim başlıca olmak üzere; ekibimiz, galeri, sertifikalar gibi çoğaltılabilir.)
  • Her sayfa kendi içinde önemlidir. İçeriklerinizde imla kurallarına uyulmalıdır.
  • İçeriklerde başlıca SEO kriterlerine de dikkat etmeniz gerekir. (Örn; Başlık yapısı, kullanılan anahtar kelime sayısı, paragraflarda vurgulanan kelimelerin boldlanması, maddeleme yaparak anlatım, görsel kullanımı gibi)
  • Site içerisinde hata sayfasının olmaması, çalışmayan link ve buton olmaması gerekmektedir.
  • Site açılış hızının yüksek olması hem kullanıcı deneyimini hem de Google kalite puanımızı pozitif etkileyecek bir parametredir.
  • Sitenizin mobil uyumlu olması
  • İletişim sayfasında bulunan eposta, telefon numarası gibi bilgilerin tıklanabilir olması
  • Doğru görsellerin, yüksek çözünürlükte kullanılması
  • İşletmenizle ve hizmetinizle ilgilenen kitlenin size ulaşmasını sağlayacak bağlantılara kolay erişebilmesi

Bu ve bunun gibi noktalara dikkat ederek oluşturduğunuz web sitenizle artık müşterilerinize ulaşmak ve hizmetinizi anlatmak daha kolay. Artık Google üzerinden reklam vermeye hazırsınız. Dijital pazarlamanın ilk basamağına adım atabilirsiniz.